Elektroliczniki

Akcesoria elektryczne

Co sprawia, że transformatory suche żywiczne są tak popularne?

Transformator to urządzenie, które kojarzy z pewnością każdy z nas. Od lat umożliwia ono bowiem prawidłową zmianę napięcia w instalacji elektrycznej. Z tego też powodu, znajduje ono zastosowanie w przemyśle maszynowym i budowlanym, laboratoriach pomiarowych czy też elektroenergetyce. I chociaż w dalszym ciągu korzystamy z konwencjonalnych modeli olejowych, rosnącą popularnością na rynku cieszą się obecnie także nowoczesne transformatory SN suche żywiczne. I choć nie są one w stanie pracować z tak silnymi prądami, co warianty olejowe, eksperci z całego świata wciąż zachęcają do ich implementacji. W niniejszym artykule opowiemy o zaletach tych ciekawych urządzeń.

Przydatność transformatora suchego żywicznego

W przeciwieństwie do konwencjonalnych transformatorów olejowych, modele suche żywiczne nie stwarzają ryzyka pożaru podczas eksploatacji w trudnych warunkach. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej konstrukcji rdzenia. Transformator suchy żywiczny to także funkcja samogaszenia, która nie tylko ogranicza poziom uszkodzeń samej maszyny, ale również zapobiega rozprzestrzenianiu się płomieni. Niewątpliwym atutem tego typu urządzeń jest też prostszy i szybszy serwis, szczególnie w porównaniu z modelami olejowymi. Starannie opracowana konstrukcja sprawia przy tym, że transformatory odznaczają się wysoką kulturą pracy oraz niewielkimi stratami jałowymi. Podczas pracy, urządzenie utrzymuje wyładowania niezupełne na bardzo niskim poziomie.

Transformatory SN z serii Trihal

Do najskuteczniejszych transformatorów SN suchych żywicznych, dostępnych na polskim rynku, należy popularna seria Trihal, opracowana przez francuską markę Schneider Electric. Urządzenia te obsługują moc nawet do 25 MVA, co pozwala na efektywną eksploatację w wielu typach instalacji. Dzięki solidnej konstrukcji, transformatory Trihal mogą być stosowane w miejscach silnie zanieczyszczonych, wilgotnych oraz o dużych zakłóceniach elektrycznych. Niewątpliwym atutem urządzeń z tej serii jest również ich bezobsługowa praca. Transformatory te wymagają bowiem jedynie regularnych przeglądów, połączonych z czyszczeniem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *